آموزش صفر تا 100 ریست کردن گوشی آیفون + آموزش تصویری

آموزش صفر تا 100 ریست کردن گوشی آیفون + آموزش تصویری

قصد فروش گوشی آیفون خود را دارید اما می خواهید پیش  از آن، از پاک شدن کامل اطلاعات روی گوشی خود مطمئن شوید؟ و یا می خواهید قبل از بردن گوشی آیفون خود برای تعمیر، تمام اطلاعات شخصی خود را از آن پاک کنید؟ نگران نباشید، با ریست کردن گوشی آیفون یا همان بازگشت به تنظیمات کارخانه، تمام اطلاعات روی گوشی شما خالی می شود.

بدون شک همه ما اطلاعاتی از قبیل؛ فیلم، عکس، اسناد کاری، ایمیل ها، رمزها و بسیاری چیزهای دیگر در گوشی های آیفون خود داریم که در زمان فروش و یا واگذاری گوشی به فرد دیگر، نمی خواهیم هیچ کدام از آن ها روی گوشی باقی مانده باشد. خصوصاً حالا که بازار سواستفاده افراد سودجو از این قبیل اطلاعات شخصی، به شدت گرم شده، باید حواسمان را کاملاً به این مسئله جمع کنیم.

پس یادگیری روش ریست کردن گوشی آیفون برای تمام کاربران این گوشی ها ضروری بوده و ما نیز در هاکان موبایل، این آموزش را به کامل ترین و ساده ترین شکل ممکن در اختیار شما قرار می دهیم. ریست کردن گوشی آیفون، یا همان بازگشت به تنظیمات کارخانه، به طور کلی دو روش دارد که با انجام دادن هر کدام، نتیجه مشابهی دریافت خواهید کرد. یکی از روش های ریست کردن گوشی iPhone، از طریق منوی تنظیمات، و روش دیگر، از طریق iTunes امکان پذیر است. در ادامه، با ما باشید تا ببینیم که چطور می توانیم گوشی آیفون خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانیم.

همچنین بخوانید: ترفندهای حل مشکل چرخش صفحه در گوشی‌ آیفون

قبل از فکتوری ریست کردن گوشی آیفون خود از آن بک آپ بگیرید!

در پاسخ به این سوأل که آیا با ریست کردن گوشی آیفون، تمام اطلاعات روی آن به طور کامل حذف می شود، باید بگوییم که جواب این سوأل قطعاً مثبت است. پس باید قبل از انجام این کار، این اطلاعات را در جای دیگری ذخیره کنید. ممکن است شما بخواهید گوشی آیفون خود را تنها برای مدتی کوتاه به کسی بدهید و با این که تنها قصد شما از پاک کردن اطلاعات روی گوشی آیفون، بردن گوشی برای تعمیر و اطمینان از عدم دسترسی اشخاص به اطلاعات شخصی شما باشد.

پس قبل از بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه، لازم است از گوشی آیفون خود یک نسخه پشتیبان یا همان بکاپ تهیه کنید تا بعدها، بتوانید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید. اگرچه بخش زیادی از اطلاعات شما به کمک سرویس “iCloud” بک آپ گرفته شده، اما برای انجام این کار به شکل کامل تر، باید از یک کامپیوتر کمک گرفته و مراحل را به صورت زیر، دنبال کنید. لازم به ذکر است که این روش، برای آیفون ها و آیپدهای اپل، مشترک است.

در قدم اول، گوشی آیفون خود را به یک کامپیوتر متصل کنید. سپس، منتظر شوید تا به برنامه اضافه شده و بعد، در منوی سمت چپ صفحه، روی کامپیوتر کلیک کرده و به بخش “Summary” وارد شوید. زمانی که این کار را انجام دادید، صفحه ای در نمایشگر کامپیوتر شما ظاهر می شود که وضعیت دستگاه شما را به صورت خلاصه نشان می دهد. در بخش “Backups”، تیک مربوط به هر دو مورد “Encrypt iPhone backup” و “This computer” را زده و بعد، روی گزینه “Back Up Now” کلیک کنید. در شکل زیر، نحوه بک آپ گیری از یک گوشی آیفون 6s را می بینید.

قبل از فکتوری ریست کردن گوشی آیفون خود از آن بک آپ بگیرید!

روش اول ریست کردن گوشی iPhone: از طریق منوی تنظیمات گوشی آیفون

حالا که می دانیم چطور می توان از اطلاعات گوشی آیفون خود یک بک آپ گرفت، وقت آن است که به بررسی روش های ریست کردن آن بپردازیم. در روش اول فکتوری ریست کردن گوشی های آیفون، این کار را به کمک منوی تنظیمات گوشی انجام داده و به این شکل، اطلاعات خود را از آن حذف می کنیم. در آموزش قدم به قدم و تصویری زیر، شما این کار به سادگی یاد خواهید گرفت.

در قدم اول؛ روی آیکون چرخ دنده که نشان دهنده منوی تنظیمات در گوشی آیفون است، تپ کرده  و سپس با انتخاب گزینه “General” در منوی باز شده، روی گزینه “Reset” در پایین صفحه تپ کنید. حالا منویی مشابه شکل زیر را در نمایشگر گوشی آیفون خود می بینید.

روش اول ریست کردن گوشی iPhone: از طریق منوی تنظیمات گوشی آیفون

در قدم دوم؛ روی دومین گزینه ای که می بینید، یعنی گزینه “Erase All Content and Settings” بزنید و در پنجره کشویی باز شده، “Erase All” را که به رنگ قرمز است، انتخاب کنید. با این کار، شما به گوشی خود مجوز حذف تمام تنظیمات و اطلاعات روی گوشی آیفون خود، شامل؛ عکس، فیلم، رمزها و حتی اپل آیدی، را صادر کرده اید.

روش اول ریست کردن گوشی iPhone: از طریق منوی تنظیمات گوشی آیفون

در قدم آخر؛ از شما خواسته می شود تا رمز حساب کاربری یا همان Apple ID  خود را وارد کنید. با این کار، اپل آیدی شما از حافظه دستگاه حذف شده، و سرویس “Find My iPhone” در گوشی آیفون شما از کار خواهد افتاد.

روش اول ریست کردن گوشی iPhone: از طریق منوی تنظیمات گوشی آیفون

پروسه یک تا دو دقیقه ای فکتوری ریست شدن گوشی آیفون شما، از همین لحظه آغاز شده  و پس از آن، گوشی دوباره روشن می شود. زمانی که دستگاه شما دوباره روشن شد، دیگر اولین صفحه ای که می بینید، صفحه هوم نیست، بلکه با مراحل اولیه راه اندازی آیفون روبه رو هستید.

روش دوم ریست کردن گوشی iPhone: از طریق برنامه iTunes گوشی آیفون

اگر به هر دلیلی قصد ریست کردن گوشی آیفون خود را دارید، اما نمی توانید از روش اول این کار، یعنی بازگشت به تنظیمات کارخانه از طریق منوی تنظیمات گوشی آیفون، اقدام کنید، می توانید از برنامه آیتیونز (iTunes) کمک بگیرید. برای این کار، باید برنامه iTunes را، که ترجیحاً آخرین نسخه از آن است، روی کامپیوتر شما نصب بوده و به کمک آن، مراحل زیر را قدم به قدم انجام دهید.

  • گوشی ایفون خود را به کامپیوتری که نسخه جدیدی از برنامه iTunes روی آن نصب است، وصل کنید.
  • در صورت اجرا نشدن خودکار برنامه، آیتیونز را اجرا کنید.
  • در صفحه باز شده که مربوط به گوشی آیفون شماست، روی گزینه “Restore iPhone” کلیک کرده و سپس در پنجره نمایان شده، گزینه “Agree” را انتخاب کنید.

پس از انجام این مراحل، پروسه فکتوری ریست شده آیفون شما آغاز می شود که ممکن است چند دقیقه زمان ببرد. در تصویر زیر، نحوه انجام این کار را در یک گوشی آیفون 7 پلاس می بینید.

مطالب پر طرفدار هاکان موبایل
تفاوت آیفون 13 با آیفون 14
تفاوت آیفون 13 با آیفون 14

تفاوت آیفون 14 با آیفون 13 چیست؟ آیا آیفون 14 برتری خاصی نسبت به آیفون 13 دارد؟ آیا آیفون 14 Read more

بررسی سری گوشی آیفون 13 و معایب آن‌ها
بررسی سری گوشی آیفون 13 و معایب آن‌ها

آیا قصد خرید گوشی آیفون جدید را دارید؟ انتخاب شما خرید یک گوشی از سری آیفون 13 است؟ آیا با Read more

روش دوم ریست کردن گوشی آیفون: از طریق برنامه iTunes گوشی آیفون

بعد از ریست فکتوری کردن iPhone چه اتفاقی می افتد؟

خب، سوأل جالبی است. شاید شما هم ندانید که بعد از انجام این فرآیندهای گفته شده در بالا، باید دقیقاً منتظر چه چیزی باشید. زمانی که شما گوشی آیفون خود را طبق دو روش گفته شده، یعنی باز گرداندن گوشی آیفون به تنظیمات کارخانه به کمک منوی “Settings” و یا به کمک برنامه “iTunes”، دوباره روشن می شود، دیگر صفحه هوم را نخواهید دید. اگر شما در حالت عادی گوشی آیفون خود را خاموش و روشن کنید، در ابتدا صفحه هوم را می بینید اما با ریست کردن آن، زمانی که گوشی روشن شد، با صفحه راه اندازی اولیه روبه رو می شوید.

در این زمان، دو راه پیش روی شماست؛ یا این که با انتخاب گزینه “Set Up as a New iPhone”، گوشی آیفون مورد نظر را به عنوان یک گوشی جدید با تنظیمات پیش فرض راه اندازی کرده، و یا، یکی از دو گزینه “Restore from iCloud Backup” یا “Restore from iCloud Backup” را انتخاب کرده و اطلاعات بک آپ گرفته شده خود را دوباره بازیابی کنید.

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی و تخصصی آیفون از وب سایت هاکان موبایل، دیدیم که چطور می توانیم گوشی آیفون خود را ریست کنیم و همچنین، با نحوه بک آپ گیری از گوشی های آیفون و آیپدها، آشنا شدیم. ما در هاکان موبایل، تلاش می کنیم تا با ارائه ساده ترین و در عین حال، کامل ترین آموزش های تخصصی گوشی آیفون، به روز ترین اطلاعات مورد نیاز شما کاربران گوشی های هوشمند را در اختیارتان قرار دهیم. به علاوه، می توانید با مراجعه به بخش فروشگاه هاکان موبایل، انواع گوشی و لوازم جانبی تلفن های همراه را با بهترین قیمت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن تماس: 66723298 - 021