راهنمای قدم به قدم ثبت گوشی آیفون در سامانه

راهنمای قدم به قدم ثبت گوشی آیفون در سامانه

قصد خرید گوشی آیفون دارید ولی نمی دانید فرآیند ثبت آن در سامانه چگونه است؟ از انجام صحیح مراحل ثبت گوشی و رجیستری آن مطمئن نیستید؟ نگران نباشید ما با ارائه راهنمای کامل ثبت گوشی آیفون در سامانه شما را به جواب این سوالات خواهیم رساند.

با وجود افزایش روش های کلاهبرداری افراد سودجو و کسانی که گوشی های آیفون دست دوم را گاهاً به نرخ گوشی نو می فروختند، اقداماتی جهت جلوگیری از این گونه اتفاقات انجام شده است. یکی از این کارها، جدی تر شدن طرح رجیستری گوشی های موبایل از برندهای خارجی است که انجام آن، از خرید و فروش کالاهای قاچاق جلوگیری می کند. رجیستری گوشی، به معنای فعال سازی و ثبت گوشی در در سامانه همتا است که پس از انتخاب و خرید گوشی آیفون خود، باید مراحل آن را به طور کامل انجام دهید.

ثبت گوشی آیفون در سامانه همتا

برای انجام و تکمیل فرآیند ثبت گوشی آیفون در سامانه همتا، دو روش وجود دارد که با هر کدام که مایل باشید، می توانید ثبت را انجام دهید. روش اولی که در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش فروشگاه اینترنتی هاکان موبایل بررسی می کنیم، ثبت گوشی آیفون از طریق کد دستوری USSD است که برای انجام این کار ارائه می شود. روش دوم، از طریق وب سایت مربوط به سامانه همتا است که به طور کامل به هر دو روش خواهیم پرداخت.

دقت داشته باشید که انجام طرح رجیستری مختص گوشی نو و تازه خریداری شده است و در گوشی های دست دوم، به احتمال زیاد این ثبت نام پیش از این صورت گرفته است. بنابراین اگر شما قصد خرید گوشی آیفون 7 دست دوم را دارید، نیازی نیست که نگران رجیستری آن باشید.

روش اول؛ ثبت گوشی در سامانه از طریق کد USSD

روش اولی که برای انجام رجیستری گوشی بررسی خواهیم کرد، به کمک یک کد دستوری USSD انجام می شود که به همین منظور ارائه شده است. برای این کار، مراحل زیر را به طور کامل دنبال کنید.

– به شماره گیر گوشی مورد نظر رفته و کد #777* را شماره گیری کنید.

ثبت گوشی در سامانه از طریق کد USSD

– در پنجره باز شده، عدد کنار گزینه “فعالسازی” را پیدا کرده و آن را ارسال کنید. با این کار دستور فعالسازی گوشی شما صادر می شود.

ثبت گوشی در سامانه از طریق کد USSD مرحله دوم

– روی نمایشگر گوشی، پنجره ای ظاهر شده که از شما می خواهد کد 15 رقمی IMEI آن را وارد کنید. این را هم می توان از برچسب روی جعبه گوشی برداشت و هم می توانید با شماره گیری کد دستوری #06#*، آن را دریافت کنید.

ثبت گوشی در سامانه از طریق کد USSD مرحله سوم

– پس از وارد کردن کد IMEI، در این مرحله باید شماره تلفنی را که قصد دارید گوشی با آن فعالسازی شود، وارد کنید. شماره تلفن خود را بدون پیش شماره 98+   وارد کرده و بعد گزینه ارسال را بزنید.

ثبت گوشی در سامانه از طریق کد USSD

– حالا از شما درخواست شده تا یک کد فعالسازی مربوط به گوشی را وارد کرده و ارسال کنید. این کد باید از قبل توسط فروشنده به شما داده شده باشد.

ثبت گوشی در سامانه از طریق کد USSD

– با انجام صحیح تمام مراحل بالا، صفحه ای حاوی کد IMEI و شماره سیم کارتی که در چند مرحله قبل وارد کرده بودید، به نمایش درآمده و از شما خواسته می شود تا در صورت درست بودن این اطلاعات، آن را تایید کنید.

ثبت گوشی در سامانه از طریق کد USSD مرحله ششم

– در نهایت؛ پیغامی با عنوان “فعالسازی موفق” روی گوشی ظاهر شده که نشان می دهد گوشی شما با موفقیت در سامانه همتا رجیستری شده و بدون هیچ مشکلی می توانید از گوشی خود با سیم کارتی که آن را ثبت کردید، استفاده کنید.

ثبت گوشی در سامانه از طریق کد USSD مرحله هفتم

روش دوم؛ ثبت گوشی آیفون در سامانه از طریق سایت همتا

در روش دوم، می توانید از وب سایت سامانه همتا که برای رجیستری گوشی طراحی شده، استفاده کنید. برای این کار، به صفحه اصلی آدرس “hamta.ntsw.ir” رفته و مراحل زیر را دنبال کنید.

– پس از ورود به صفحه اصلی سایت، روی گزینه “فعالسازی” که در شکل زیر می بینید، کلیک کنید.

ثبت گوشی آیفون در سامانه از طریق سایت همتا مرحله اول

– در صفحه باز شده، باید اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. در قسمت اول، شماره سیم کارتی را که قصد فعالسازی گوشی با آن را دارید وارد کنید. در بخش دوم، باید کد IMEI را وارد کنید. در روش اول؛ نحوه دریافت کد IMEI را ذکر کردیم. فیلد سوم نیز، برای وارد کردن کد فعالسازی است که فروشنده در اختیار شما قرار می دهد. در انتها، پس از وارد کردن کدی که در صفحه می بینید، روی گزینه “فعالسازی” کلیک کنید تا ثبت گوشی آیفون شما در سامانه انجام شود.

تا اینجا به طور کامل دیدیم که بعد از خرید یک گوشی آیفون نو و ثبت آن در سامانه همتا (رجیستری)، باید چه اقداماتی را انجام دهیم. اما اگر قصد خرید گوشی آیفون دست دوم را داشتیم، برای انتقال مالکیت دستگاه باید چه کارهایی انجام دهیم. در ادامه بیشتر به این مسئله می پردازیم.

انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده

همان طور که پیش از این دیدیم، در زمان خرید یک گوشی نو، باید شماره سیم کارتی را برای تکمیل فرآیند رجیستری وارد کنیم و پس از آن، با همان سیم کارت از گوشی استفاده کنیم. خب، فرض کنید می خواهید یک گوشی آیفون X دست دوم را خریداری کنید که پیش از آن با شماره دیگری در سامانه ثبت شده است. برای این کار، مالک قبلی دستگاه باید کارهایی را برای انتقال مالکیت دستگاه از طریق سایت سامانه همتا و یا از طریق کد USSD ارائه شده، انجام دهد تا شما بتوانید با سیم کارت خود از آن گوشی استفاده کنید. در ادامه می بینیم که این کار چطور انجام می شود.

روش اول؛ انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد USSD

به کمک کد USSD، می توانید مالکیت گوشی خود را به شخص دیگری انتقال دهید. برای این کار، مراحل زیر را به درستی انجام دهید.

– در شماره گیر دستگاه، کد #777*  را وارد کنید.

انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد USSD

– در صفحه نمایش داده شده، گزینه “انتقال مالکیت” را پیدا کرده و عدد کنار آن را ارسال کنید.

انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد USSD مرحله دوم

– در این مرحله، صفحه ای شامل تمام گوشی های تحت مالکیت سیم کارت شما به نمایش درآمده و باید با توجه به کد IMEI مربوط به دستگاه مورد نظر، شماره آن را پیدا کرده و ارسال کنید. این مرحله دقت کافی است تا بتوانید دقیقاً همان کد IMEI مربوط به گوشی آیفونی را که قصد انتقال مالکیت آن را دارید، انتخاب کنید.

انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد USSD مرحله سوم

– بعد از انجام مرحله قبلی، باید شماره تلفنی را که خریدار شما قصد فعالسازی و ثبت گوشی با آن را دارد، وارد کنید. این مرحله نیز به دقت زیادی نیاز دارد تا شماره تلفن را به درستی وارد کنید.

انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد USSD

– حالا صفحه ای در نمایشگر ظاهر شده که از شما می خواهد در صورت صحیح بودن کد IMEI و شماره سیم کارت مالک بعدی، آن را تایید کنید تا ثبت و فعالسازی گوشی آیفون مورد نظر شما انجام شود.

انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد USSD مرحله پنجم

– بعد از اینکه شماره را تایید کردید،پیغامی مشابه شکل زیر روی گوشی شما ظاهر می شود و باید منتظر دریافت پیامک حاوی کد فعالسازی به سیم کارت جدیدی که آن را ثبت کردید، باشید.

انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد USSD مرحله ششم

– پیامکی که خریدار گوشی دریافت می کند، مشابه تصویری است که در زیر می بینید و حاوی یک کد فعالسازی است که خریدار برای فعال کردن گوشی با سیم کارت خود به آن نیاز دارد.

انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد USSD مرحله هفتم

روش دوم؛ انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق سایت سامانه همتا

برای انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده، می توانید از طریق سایت سامانه همتا اقدام کنید. برای انجام این کار، مراحل زیر را به درستی انجام دهید.

 • به صفحه اصلی سایت “ntsw.ir” رفته و اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی و شماره ملی خود را وارد کنید.
 • با وارد کردن اطلاعات، صفحه ای را مشاهده می کنید که در زیر شماره ملی شما، لیست تمام گوشی هایی که با مشخصات شما در سامانه ثبت شده اند، قرار می گیرد.
 • در این لیست، با توجه به کد IMEI، گوشی مورد نظر، آن را پیدا کرده و روی گزینه “انتقال مالکیت/فروش” کلیک کنید.
 • مطالب پر طرفدار هاکان موبایل
  تفاوت آیفون 13 با آیفون 14
  تفاوت آیفون 13 با آیفون 14

  تفاوت آیفون 14 با آیفون 13 چیست؟ آیا آیفون 14 برتری خاصی نسبت به آیفون 13 دارد؟ آیا آیفون 14 Read more

  بررسی سری گوشی آیفون 13 و معایب آن‌ها
  بررسی سری گوشی آیفون 13 و معایب آن‌ها

  آیا قصد خرید گوشی آیفون جدید را دارید؟ انتخاب شما خرید یک گوشی از سری آیفون 13 است؟ آیا با Read more

 • در مرحله بعدی، از شما می خواهد تا شماره تلفن خریدار که قصد ثبت گوشی با آن را دارد، وارد کنید.

با انجام این کارها، فرآیند ثبت تمام شده و خریدار می تواند گوشی را با کد فعالسازی که به شماره وی ارسال شده، فعال کند.

انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق سایت سامانه همتا

در این مقاله از هاکان موبایل، به طور کامل دیدم که فرآیند ثبت و رجیستری گوشی های آیفون نو و دست دوم چگونه انجام شده و مراحل انجام آن را به طور کامل بررسی کردیم. چنانچه قصد خرید گوشی آیفون دارید، باید این مراحل را به طور کامل انجام دهید و البته بیشتر فروشندگان در هنگام خرید این رجیستری را برای شما انجام می دهند و نیازی نیست کاری در این خصوص انجام دهید. برای خرید اینترنتی گوشی آیفون، می توانید از طریق وب سایت فروشگاه اینترنتی هاکان موبایل اقدام کنید تا ضمن بهره مندی از خریدی مطمئن، خرید خود را بهترین قیمت انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن تماس: 66723298 - 021